Czwartek, 23 maja 2024 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Spotkanie promujące ”Leksykon polskich i słowackich fotografów tatrzańskich..."

Spotkanie promujące ”Leksykon  polskich i słowackich fotografów tatrzańskich..."2012-01-31

W dniu 30.01.2012 r. w nowotarskim Ratuszu  odbyło się spotkanie promujące  Leksykon  polskich i słowackich fotografów tatrzańskich i zakładów fotograficznych w Tatrach, na Podhalu, Orawie, Spiszu i Liptowie do roku 1939 wydaną w ramach mikroprojektu pt. Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr. W spotkaniu uczestniczyli goście z Polski i ze Słowacji, m.in. autorzy tekstów do Leksykonu: pan Kazimierz Gajewski, pani Erika Cintulová, Zuzana Lisoňová oraz pan Wiesław Wójcik -kierownik Centralnej Biblioteki górskiej PTTK.

 

Instytucje znajdujące się na pograniczu polsko-słowackim: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego oraz Muzeum w Kieżmarku dostrzegając, że liczne zbiory fotografii obejmujące m.in. tematykę tatrzańską skrywane w archiwalnych szufladach i prywatnych albumach  nie są skutecznie upowszechniane, opracowane i chronione  podjęły się realizacji mikroprojektu pt. Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr.   Leksykon jest jednym z produktów mikroprojektu, którego celem jest ochrona i ocalenie od zapomnienia fotografii znajdujących się w placówkach muzealnych oraz w zbiorach prywatnych oraz efektem wieloletnich starań realizatorów projektu na rzecz zachowania historycznego dziedzictwa.  Leksykon   zawiera informacje na temat kilkuset polskich i słowackich fotografów tatrzańskich i zakładów fotograficznych. Ponadto w publikacji zamieszczono ponad 100 fotografii. Leksykon opracowany został w polskiej i w słowackiej wersji językowej. Kolejnym działaniem realizowanym w ramach mikroprojektu jest wystawa pn. Nowy Targ, Kieżmark na starej fotografii, która odbędzie się w dniu 14.02.2012 r. w Kieżmarku.Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo tutaj
 

Mikroprojekt  pt. Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr wdrażany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.  Partnerem słowackim w mikroprojekcie jest  Muzeum w Kieżmarku. .

Poniżej zamieszczamy dokumentację fotograficzną ze spotkania promującego ”Leksykon  polskich i słowackich fotografów tatrzańskich i zakładów fotograficznych w Tatrach, na Podhalu, Orawie, Spiszu i Liptowie do roku 1939”. Fotografie pochodzą z archiwum Euroregionu "Tatry".