Sobota, 13 lipca 2024 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Promocja albumu internetowego www.album.nowytarg.pl

Promocja albumu internetowego www.album.nowytarg.pl2012-02-29
Fotografia to szczególne medium. Jej siła tkwi w tym, co zdaje się być niemożliwe, potrafi ona bowiem uchwycić i zatrzymać czas, a zarejestrowany przez nią obraz pozostaje już na zawsze niezmieniony i dosłowny.
/Anna Majorczyk,  Fotografie ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego, źródło:  http://www.album.nowytarg.pl/pl/node/32/

W dniu 29.02.2012 r. w nowotarskim Ratuszu  odbyło się spotkanie promujące  album internetowy www.album.nowytarg.pl opracowany w ramach mikroprojektu  pt. Ocalić od zapomnienia fotografie polsko-słowackiego Podtatrza i Tatr. W spotkaniu uczestniczyli goście z Polski i ze Słowacji, m.in. autorzy tekstów do albumu internetowego: pani Anna Majorczyk oraz pani Erika Cintulová.

Album jest kolejnym z produktów mikroprojektu, którego celem jest ochrona i ocalenie od zapomnienia fotografii znajdujących się w placówkach muzealnych i w zbiorach prywatnych oraz efektem wieloletnich starań realizatorów projektu: Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskiego oraz Muzeum w Kieżmarku na rzecz zachowania historycznego dziedzictwa.   W archiwum cyfrowym zamieszczono ok. 900  fotografii  prezentujących zarówno Nowy Targ, jak i Kieżmark z okresu od połowy XIX wieku do roku 1945. Zdjęcia  pochodzą ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, Muzeum w Kieżmarku oraz ze zbiorów indywidualnych uczestników konkursu pn. Ocalić od zapomnienia-archiwalna fotografia z Nowego Targu do 1945 r.  Katalog fotografii dopełniają obszerne teksty autorstwa pani Anny Majorczyk pt. Fotografowie Nowego Targu i Fotografie ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego oraz pani Eriki Cintulovej pt. Fotografia w Kieżmarku. Album został przygotowany w polskiej, słowackiej i angielskiej wersji językowej.  Fotografie  można oglądać on-line wyszukując je  według następujących kategorii:
  • Album Nowy Targ (w tym: widoki miasta i okolic, portrety mieszkańców, życie codzienne (praca, sport, kultura, rozrywka), gospodarka (przemysł, handel, rzemiosło), szkolnictwo, wydarzenia i uroczystości i (państwowe, kościelne, rodzinne).
  • Album Kieżmark.

Realizatorzy projektu zachęcają do: współtworzenia albumu, użyczenia zdjęć z rodzinnych zbiorów oraz do dzielenia się informacjami na temat zdjęć zamieszczonych w albumie internetowym.

Kolejnym działaniem realizowanym w ramach mikroprojektu będzie wystawa pokonkursowa pn. Ocalić od zapomnienia – archiwalne fotografie z kolekcji nowotarżan, Muzeum w Nowym Targu i w Kieżmarku Nowy Targ, która odbędzie się w dniu 07.03.2012 r. w nowotarskim Ratuszu.Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo tutaj.

Poniżej zamieszczamy dokumentację fotograficzną ze spotkania promującego album internetowy www.album.nowytarg.pl. Fotografie pochodzą z archiwum Euroregionu "Tatry".