Niedziela, 23 czerwca 2024 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Mikroprojekt pt. "NOWY TARG-KIEŻMARK, TRANSGRANICZNA PREZENTACJA..."

2012-05-10

MIKROPROJEKT PT. NOWY TARG - KIEŻMARK, TRANSGRANICZNA PREZENTACJA KUCHNI REGIONALNEJ

BENEFICJENT: Miasto Nowy Targ
PARTNER SŁOWACKI: Mesto Kežmarok
OKRES REALIZACJI:  01.01.2010 r. -31.12.2010 r.
ZREALIZOWANA WARTOŚĆ PROJEKTU: 32.360,55 €  w tym dofinansowanie z EFRR: 27.506,46 €

Każdy region ma swoje charakterystyczne i niepowtarzalne potrawy. Receptury tych potraw zachowały się dzięki kultywowaniu tradycji pielęgnowanych z pokolenia na pokolenie w zaciszu domowych kuchni. Dzięki temu możemy poznać najstarszą sztukę kulinarną i chronić to co dla nas jest swojskie oraz odkrywać na nowo smaki kuchni regionalnej zarówno naszej jak i słowackiej.
/Podróż kulinarna z Nowego Targu do Kieżmarku. Meandry smaków pogranicza polsko-słowackiego, autorzy: J.Kuchta, J.Kopkáš, M. Jagła,  Nowy Targ 2010/

Sztuka kulinarna jest częścią dorobku kulturowego każdego społeczeństwa. Partnerzy projektu, dostrzegając, że  mieszkańcy pogranicza  posiadają niewielką wiedzę  na temat  tradycyjnych,  regionalnych polskich i słowackich potraw, podjęli się realizacji projektu, który miał za zadanie ukazanie społeczności lokalnej jak różnorodne i barwne są smaki pogranicza. Pogłębianie kontaktów pomiędzy społecznościami z Polski i ze Słowacji poprzez promowanie lokalnych tradycji  kulinarnych stanowiło główny cel projektu.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
I.    Imprezy kulinarne
W dniu 10 lipca 2010 r. w Kieżmarku, w trakcie Europejskich Targach Rękodzieła Ludowego prezentowały się gaździny z Łopusznej i Nowej Białej, które częstowały oscypkami, moskolami, chlebem ze smalcem, bundzem i swojskim kompotem.

 

Natomiast w dniu 11 lipca 2010 r na nowotarskim Rynku odbyła się prezentacja kuchni pogranicza polsko-słowackiego. Głównym daniem były bryndzowe haluszki w wykonaniu kucharza Daniela Bekesza. Była też tradycyjna soczewica. W trakcie prezentacji zorganizowano program pn: „Palce lizać-Nowy Targ-Kieżmark, transgraniczna prezentacja kuchni regionalnej”. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem-w dniu imprezy nowotarski rynek odwiedziło ok. 10 tysięcy osób. 

     

II.    Opracowanie materiałów promocyjnych
W trakcie realizacji projektu wydano następujące materiały promocyjne:
  • książka kucharska (wersja polsko-słowacka, 3000 egzemplarzy),
  • mapa (wersja polsko-słowacko-angielska, 1000 egzemplarzy), 
  • ulotki (wersja polska i słowacka, 20 000 egzemplarzy), 
  • kalendarz (wersja polsko-słowacka; 1000 egzemplarzy), 
  • wideoprezentacja (wersja polsko-słowacka, 1000 sztuk).

       

Album                                         Mapa                                    Ulotki

Prezentacja

III.    Zorganizowanie promocji książki
Promocja książki odbyła się w dniu 18 listopada 2010r . W spotkaniu wzięło udział 195 osób.IV.    Wykonanie tablic informacyjnych
W ramach projektu wykonano 2 tablice informacyjne, które usytuowano na nowotarskim rynku oraz w okolicach dworca autobusowego. Tablice promują Miasto Nowy Targ, jego tradycje kulinarne oraz współpracę pomiędzy Nowym Targiem i Kieżmarkiem.

Fotografie pochodzą z archiwum Beneficjenta. Autorami zdjęć są: Marcin Jagła i Piotr Rayski-Pawlik, Mateusz Zamojski.
Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronie: http://www.nowytarg.pl/dane.php?cid=1580