Niedziela, 01 października 2023 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Publikacja pt. "PODRÓŻ KULINARNA Z NOWEGO TARGU DO KIEŻMARKU. MEANDRY SMAKÓW..."

Publikacja pt. "PODRÓŻ  KULINARNA Z NOWEGO TARGU DO KIEŻMARKU. MEANDRY SMAKÓW..."2012-03-20
Tytuł: Podróż kulinarna z Nowego Targu do Kieżmarku. Meandry smaków pogranicza polsko-słowackiego, autorzy: Józefa Kuchta, Jozef Kopkáš, Marcin Jagła, wyd. Burmistrz Miasta Nowy Targ, ss. 111, Nowy Targ 2010, nakład: 3.000 egzemplarzy

We wstępie publikacji czytamy:  Każdy region ma swoje charakterystyczne i niepowtarzalne potrawy. Receptury tych potraw zachowały się dzięki kultywowaniu tradycji pielęgnowanych z pokolenia na pokolenie w zaciszu domowych kuchni. Dzięki temu możemy poznać najstarszą sztukę kulinarną i chronić to co dla nas jest swojskie oraz odkrywać na nowo smaki kuchni regionalnej zarówno naszej jak i słowackiej.

Ta polsko-słowacka książka kucharska  jest jednym z produktów mikroprojektu pt. Nowy Targ-Kieżmark transgraniczna prezentacja kuchni regionalnej. W publikacji zaprezentowano 60 przepisów kulinarnych charakteryzujących kuchnię regionalną pogranicza polsko-słowackiego. Kwaśnica, moskole, kluski ziemniaczane z bryndzą, bufty - to tylko kilka tradycyjnych, polskich i słowackich potraw, które znajdą Państwo w książce. Przepisy można wyszukiwać według następujących kategorii: zupy, potrawy z kaszy, potrawy z kapusty, potrawy z ziemniaków, potrawy mączne, mięsa, przysmaki kuchni regionalnej. Receptury zostały zebrane przez gospodynie regionu nowotarskiego oraz uczniów i nauczycieli Hotelowej Akademii Otto Brucknera w Kieżmarku. Publikacja jest bogato ilustrowana fotografiami przygotowanych potraw. 

Książka dostępna jest w wersji elektronicznej pod adresem http://www.nowytarg.pl/dok/ksiazka_kulinarna2010.pdf