Czwartek, 28 marca 2024 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Prezydent RP w Izbie Historii Flisactwa

Prezydent RP w Izbie Historii Flisactwa2015-10-05
Miło nam poinformować, że w trakcie wizyty w Sromowcach Niżnych Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził Izbę Historii Flisactwa mieszczącą się w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych.



Izba stanowiła główny produkt mikroprojektu pt. Dunajec-wspólna rzeka - wspólna sprawa realizowanego w latach 2013-2014 przez Zespół Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych. Partnerami projektu była Gmina Czorsztyn i Spojena skola Spiska Stara Ves. W ramach projektu utworzono i wyposażono w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych Izbę Historii Flisactwa. Na Izbę składają się: sala wejściowa, sala spotkań, sala legend i sala multimedialna. W salach mieści się ekspozycja bogata w historyczne fotografie, sięgające lat trzydziestych ubiegłego stulecia, a także materiały piśmiennicze, dzięki którym można zapoznać się z historią polskiego i słowackiego spływu na Dunajcu. Część ekspozycji stanowią także prace uczniów szkoły w Spiskiej Starej Wsi oraz z gimnazjum w Sromowcach Niżnych, będące efektem kilkumiesięcznych wspólnych warsztatów literackich, plastycznych i ekologicznych. W warsztatach wzięło udział 85 uczniów z tych szkół. W Sali multimedialnej, siedząc w replice łodzi flisackiej, amatorzy nowych technologii mogą obejrzeć m.in. film dotyczący flisactwa na Dunajcu. Promocji projektu służy broszura pn. Historia flisactwa na Dunajcu, w której zawarto zwięzłą dwujęzyczną historię flisactwa polskiego i słowackiego na Dunajcu.

Grażyna Łabno – inicjator utworzenia Izby Historii Flisactwa i koordynator mikroprojektu o projekcie:
Projekt bardzo zbliżył obydwie szkoły. Już na pierwszym spotkaniu z instruktorami ze Słowacji spotkaliśmy się ze zrozumieniem i dużą życzliwością. Okazało się, że nauczyciele po drugiej stronie Dunajca mają te same problemy i, co ważniejsze, tę samą pasję- czerpią radość z uczenia innych. To stało się platformą porozumienia i szybko powstały scenariusze wspólnych zajęć z uczniami. Młodzież troszkę wolniej przełamywała lody, ale każde kolejne zajęcia, wspólne wycieczki i pływanie znosiły bariery mentalne i językowe. Było to szczególnie widoczne podczas konkursu legend, zwieńczającego warsztaty literackie, kiedy to uczestnicy odważyli się recytować w języku swoich sąsiadów. Mimo, że czasem jury trudno było rozpoznać swój rodzimy język, paradoksalnie wszyscy poczuli, że zrobiliśmy kolejny krok do lepszego zrozumienia siebie nawzajem. I nie wiadomo, czy właśnie to wydarzenie, czy też wspólne dzieło, jakim okazała się Izba Historii Flisactwa tak bardzo nas zbliżyły. Faktem jednak jest, że kiedy nadszedł czas podsumowania projektu, spontanicznie pojawiły się nowe pomysły i propozycje dalszej współpracy.

Fotografia pochodzi z archiwum Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych.