Niedziela, 23 czerwca 2024 r.
Uwaga! Od  dnia 18.08.2016 r. obowiązuje zaktualizowany pakiet aplikacyjny dla I naboru mikroprojektów. Pakiet dostępny jest tutaj.

resetpowiększdrukuj

Folder pt. "PONAD GRANICAMI GMINA PORONIN MIKROREGION BARANEC"

Folder pt. "PONAD GRANICAMI GMINA PORONIN MIKROREGION BARANEC"2012-03-20
Tytuł: Ponad granicami Gmina Poronin Mikroregion Baranec, wyd. Gmina Poronin, nakład: 4.000 egzemplarzy

Folder zatytułowany Ponad granicami Gmina Poronin Mikroregion Baranec wydany w polsko-słowackiej wersji językowej opisuje atrakcje turystyczne, kulturowe oraz tradycje gminy Poronin oraz Mikroregionu Baranec. Gmina Poronin jest jedną z pięciu gmin tworzących powiat tatrzański, w skład której wchodzi osiem sołectw: Poronin, Ząb, Murzasichle, Nowe Bystre, Suche, Stasikówka, Bustryk  i Małe Ciche o łącznej powierzchni 83,5km2  i około 11 tyś. stałych mieszkańców.

Mikroregion Baranec tworzą wioski: Jakubovany, Konská, Liptovskỳ Ondrej, Jamník i Beňadiková. Na terenie dzisiejszej miejscowości Jakubovany, istniały dawniej osady: Javor, Hora i Jukubovany, które potem zostały włączone do miejscowości Jakubovany. Najstarsza pisemna wzmianka o Jakubovanach pochodzi z 1352r.. Gmina miała już w XVI w.  własną pieczęć. Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia jej patrona-Jakuba. Na wzgórzu Vysoky Hrádok nad Jakubovanami znajdują się pozostałości celtyckiej osady oraz późniejszej wartowni przy drodze handlowej ze Spisza.

Beňadiková – miejscowość zaczęła rozwijać się w pierwszej połowie XIII w. w pobliżu miejscowości Uhorská Ves. Część wsi należała do rodziny szlacheckiej Detrichów, reszta do rodzin Kiselów i Lubyów. Dzisiejsza nazwa wsi – Beňadiková, pochodzi od imienia Benadikta. Do wsi Beňadiková należała również osada Brezina (późniejsze Bahno), znajdująca się pomiędzy Beňadikovą i  Liptovskỳ Ondrej.

Wieś Jamník leży w środkowej części Kotliny Liptowskiej, u podnóża Tatr Zachodnich, W dolinie potoku Jamniček. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1286r. (najstarsza wieś na Liptowie). Dziś ma 473 mieszkańców. W przeszłości była to wieś murarzy,ale współcześnie rzemiosło to zanika.

Liptovskỳ Ondrej – miejscowość leży w Kotlinie Liptovskej pod Tatrami Zachodnimi, nad korytem Konského potoku i Trnovca.
Konská – wieś położona w północnej części Kotliny Liptovskiej oddalona 13 km od Liptovskiego Mikuláša. Powstanie miejscowości datuje się na początek XIVw. Nazwa wsi była kilkakrotnie zmieniana, a obecna nazwa zaczęła być używana dopiero pod koniec XVIw.

Folder został wydany przez gminę Poronin w ramach realizowanego mikroprojektu Ponad granicami Gmina Poronin Mikroregion Baranec.